05 kwietnia 1994 roku to dla wielu osób smutna data. Artysta u szczytu kariery, lider zespołu, którego przebój święcił właśnie triumfy na całym świecie, popełnił samobójstwo. Powodem było uzależnienie od narkotyków, ale to nie przeszkadza nikomu w uważaniu Kurta Cobaina i Nirvany za jedną z największych legend muzyki. Ja przechodziłam fascynację Nirvaną jakieś 15 lat temu, ale nadal lubię sobie włączyć ulubione kawałki i wsłuchać się w ich brzmienie, co szczególnie łatwo jest mi zrobić od kiedy słucham muzyki na Spotify i nie muszę szukać płyt po domu.  

Nirvana

„Odszedł i dołączył do tego idiotycznego klubu. Prosiłam go, żeby do niego nie wstępował”. 
Wendy O’Connor, matka Kurta Cobaina 

Mowa oczywiście o słynnym Klubie 27, ludziach wybitnych, którzy odeszli w wieku 27 lat, w myśl zasady „żyj szybko, umieraj młodo”. Co ciekawe, to właśnie dopiero po śmierci Cobaina rozpowszechniła się taka nazwa, pomimo, że wcześniej w tym wieku umarło już kilku wybitnych przedstawicieli świata muzyki.  

Książka napisana przez Gilian G. Gaar nie jest biografią Kurta Cobaina, ale biografią zespołu. Mamy tutaj wszystko, od postania zespołu, a także wcześniejszych losów poszczególnych muzyków, po inspiracje do tworzenia piosenek, trasy koncertowe, opisy powstania teledysków, a nawet dalsze kariery solowe członków zespołu. Pełne kompendium wiedzy o Nirvanie. Dla niektórych książka może być trochę zbyt encyklopedyczna, a za mało beletrystyczna, dla niektórych może tam być zbyt wiele szczegółów i niezbyt interesujących ich faktów. Pewnie spowodowane jest to tym, że autorka napisała niejedną książkę o historii różnych zespołów i można wyczuć, że traktuje to trochę jak studium przypadku, a nie jak fan zespołu.  

Nirvana

Moim zdaniem jednak warto sięgnąć po książkę. Nawet jeżeli nie przeczytacie jej od deski do deski to na pewno znajdziecie interesujące rozdziały. Warto przypomnieć sobie za co miliony ludzi kochały ten zespół, poznać miejsca, do których nadal pielgrzymują fani, poczuć magię muzyki grunge. Niezależnie od tego jakiego gatunki muzyki słuchacie na co dzień, obok twórczości Nirvany nie da się przejść obojętnie.