Jeżeli za jakiś temat bierze się NASA to znaczy, że… Tak naprawdę to nic nie znaczy. Faktem jest jednak, że naukowcy z tej organizacji przygotowali dla nas gotową listę roślin, które oczyszczają powietrze z toksyn, ze smogu, z różnego rodzaju zanieczyszczeń i tym samym poprawiają nasz komfort życia oraz zdrowie.  

Dlaczego oczyszczanie powietrza jest ważne? 

Każdy z nas na pewno słyszał, że warto mieć w domu zielone roślinki, bo produkują tlen. Nie da się temu zaprzeczyć.  

Każdy z nas wie, że w naszym kraju oddychamy głównie smogiem i warto by było pozbyć się go z powietrza. Jak wygląda kwestia smogu nikomu nie trzeba tłumaczyć.  

Czytaj również: Co z tym smogiem?

Ale skąd w pokojach, kuchniach i łazienkach biorą się toksyny, w tym formaldehyd, który mi osobiście kojarzy się głównie z formaliną i przechowywaniem eksponatów biologicznych? Najczęściej źródłem takich zanieczyszczeń są farby, lakiery i bejce, amoniak w środkach czystości, które stosujemy, aceton w zmywaczach do paznokci. Formaldehyd znajduje się również w spalinach, czyli wracamy do wspomnianego wcześniej smogu. Ale szkodliwe substancje mogą też emitować sprzęty elektroniczne, a ich zawartość znajdziemy nawet w tekstyliach.  

Jakby się dobrze zastanowić to toksyczne substancje otaczają nas ze wszystkich stron. Ja w tym temacie nie jestem żadnych freakiem, nie chcę was też straszyć nadmiernie. Po prostu uważam, że skoro coś tak prostego jak kilka doniczkowych roślin może mi pomóc to dlaczego nie skorzystać? (NASA sugeruje 1 roślinkę na 10 mkw, tak jakby co.)  

Rośliny, które oczyszczają powietrze – lista NASA 

Wybrano 18 roślin oczyszczających powietrze. Większość z nich możemy kupić w marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych i lokalnych kwiaciarniach. Niektóre z nich na pewno posiadacie lub posiadaliście kiedyś w domu. Okazuje się, że nie ma tu żadnej kosmicznej technologii. 

Czytaj również: Falcon 9, Wielki Smok patrzy, epidemia na trzeźwo i wiadomości sportowe

Grafika zapożyczona ze strony nasa.gov, polskie nazwy znajdziecie poniżej: 

 1. Daktylowiec niski  
 2. Nefrolepis wyniosły (paprotka) 
 3. Paproć Kimberly Queen  
 4. Zielistka Sternberga  
 5. Aglaonema  
 6. Chamedora  
 7. Fikus Benjamina  
 8. Epipremnum złociste  
 9. Anturium Andrego  
 10. Liriope (małpia trawa) 
 11. Rapis wyniosły  
 12. Gerbera Jamesona 
 13. Dracena wonna  
 14. Bluszcz pospolity 
 15. Sanseweria  
 16. Dracena obrzeżona 
 17. Skrzydłokwiat  
 18. Chryzantema wielokwiatowa 

Dla potrzeb tego wpisu zgrupowałam w dwóch miejscach wszystkie posiadane przeze mnie rośliny z listy powyżej. Wychodzi na to, że nawet całkiem nieświadomie można mieć w domu sporą kolekcję ‘oczyszczaczy’.  

rośliny które oczyszczają powietrze z toksyn
rośliny które oczyszczają powietrze z toksyn
rośliny które oczyszczają powietrze z toksyn

Zdaję sobie sprawę, że ciągle nie spełniam wymaganych 10 mkw na jedną roślinę oczyszczającą powietrze ze smogu, ale będę sobie wmawiać, że trochę pomaga im wentylacja mechaniczna.  

Jak wygląda wasza sytuacja? Przeszliście się już po domu, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie posiadacie roślin, które oczyszczają powietrze z toksyn według listy NASA?