Spróbujcie powiedzieć komuś, że umawiacie wizyty u fryzjera zgodnie z wytycznymi kalendarza księżycowego. Ja spróbowałam. Ale czy jest sens się tak podkładać? 

Kalendarz księżycowy, zwany też kalendarzem lunarnym, opiera się na fazach księżyca. Jest jednym z najstarszych sposobów wyznaczania czasu i wiele starożytnych ludów miało jego własne wersje. Księżyc to najlepiej widoczne ciało niebieskie na naszym niebie, a w dodatku nie zawsze widać go jednakowo – cyklicznie rośnie od nowu do pełni i maleje do kolejnego nowiu. Jak? Dlaczego? Po co? Co to dla nas oznacza? W dawnych czasach ludzie też chcieli znać odpowiedź na te pytania. Niektóre wyjaśnienia poszły im pewnie lepiej lub gorzej, do niektórych dołożyli kilka mitów. Dlatego mamy tutaj zarówno wzrost roślin jak i wilkołaki. Aż strach pomyśleć, co by to było, gdyby wokół Ziemi krążyło 30 takich satelitów. 

Wpływ księżyca na nasze życie 

Jedynym potwierdzonym przez naukę wpływem księżyca na nasze życie jest zmiana jakości snu podczas poszczególnych faz. Faktycznie pełnia powoduje, że zmniejsza się ilość melatoniny, trudniej się zasypia, a fazy snu głębokiego są krótsze.  

Niepotwierdzonych teorii jest za to o wiele więcej. Od zwiększonej liczby porodów czy wypadków podczas pełni po synchronizację faz księżyca z kobiecym cyklem menstruacyjnym. Najgorzej w tym wszystkim wypada zwykle pełnia, budząc do życia szaleńcze instynkty i przemieniając ludzi w wilkołaków. Pies, którego miałam w dzieciństwie, zawsze podczas pełni wył przez całą noc. Jakby się zastanowić kudłaty też był jak wilkołak.  

Czy kalendarz księżycowy może faktycznie działać? A dlaczego by nie. Brak potwierdzenie ze strony nauki to jeszcze nie jest powód, żeby rytm natury nie mógł wpływać na nasze życie. Albo inaczej. Może działa, może nie działa. Czasem warto zastosować kalendarz lunarny jak placebo i po prostu uwierzyć.  

Kalendarz księżycowy
Kalendarz księżycowy

W czym może pomóc kalendarz księżycowy? 

Wystarczy spojrzeć na indeks znaczników używanych w kalendarzu, żeby dojść do wniosku, że praktycznie we wszystkim. Mamy tutaj dział zdrowie, odżywianie, związki, biznes, dom czy ogród. I oczywiście najważniejszy dla wszystkich kobiet, czyli kosmetyka i pielęgnacja ciała.  

Każdy dzień posiada jedno lub więcej oznaczeń w danej kategorii, oznaczenie fazy księżyca i znaku zodiaku, w którym znajduje się księżyc, a czasem również dodatkowe podpowiedzi. 

Kalendarz księżycowy
Kalendarz księżycowy
Kalendarz księżycowy

Według kalendarza księżycowego farbuję włosy czy robię pedicure. Od zawsze był u nas w domu wykorzystywany do przesadzania i pielęgnacji roślin oraz mycia okien (ja co prawda myję okna raz na rok, ale się liczy). Dentystę też umawiam zgodnie z kalendarzem księżycowym, zwłaszcza jeżeli jakiś ząb jest do leczenia. Może to moja podświadomość, ale uważam, że się sprawdza. Domowe porządki, jak choćby mycie luster, wychodzą o wiele lepiej, depilacja daje dłuższe efekty, ściany łatwiej się malują.  

Do niektórych rzeczy wykonywanych w rytm natury tak się przyzwyczaiłam, że denerwuje mnie, kiedy muszę je wykonać w inny dzień. Innych za to nigdy nie wypróbowałam – nigdy na przykład nie umówiłam się na randkę według wytycznych kalendarza księżycowego. A wy mieliście może jakieś doświadczenia związane z wpływem księżyca na wasze życie?