Utarło się, że są lepsze i gorsze osobowości, że ekstrawertyk jest lepszy od introwertyka. A przecież nie ma czegoś takiego jak dobra i zła osobowość, każda jest inna. Chcesz poznać swoją? Zrób test osobowości.

Ekstrawertyk może wydaje nam się bardziej otwarty i zabawny, ale niektórzy z nas z większą radością powitają przy biurku obok introwertyka, który nie będzie nas rozpraszał w czasie pracy swoją ekspresyjną naturą. Wszystko ma przecież swoje wady i zalety, w dużej mierze zależne również od okoliczności.  

Mimo to przed zrobieniem testu osobowości trochę się zawahałam. A jak okazało się, że raport będę omawiać na żywo (na żywo online) z psychologiem to w ogóle zaczęłam mieć wątpliwości. Mój mąż oczywiście śmieszkował, że pewnie wyszło, że jestem wariatką i dlatego muszą to ze mną koniecznie omówić. Okazało się, że strach ma wielkie oczy i warto się przełamać, aby dowiedzieć się o sobie czegoś nowego.  

Test osobowości PERSO.IN 

Z wszystkimi informacjami na temat testu, wyników, trenerów czy ceny możecie zapoznać się bezpośrednio na stronie PERSO.IN. Znajdziemy tam też przydatne artykuły i informacje dotyczące wiarygodności testu. Dlatego ja opowiem wam po prostu jak to wyglądało z mojej strony. Chociaż nie, najpierw przytoczę jednak wskaźniki rzetelności, bo są naprawdę imponujące: 

  • 0,845 dla skali People 
  • 0,853 dla skali Experiences 
  • 0,87 dla skali Responsibilities 
  • 0,872 dla skali Stimulators 
  • 0,905 dla skali Obstacles

A teraz moje doświadczenia. Wszystko co musimy zrobić to znaleźć chwilę spokoju i odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań. Test osobowości trwa około 20 minut, może nawet mniej. Zaznaczamy jak bardzo pasują do nas poszczególne stwierdzenia w rodzaju “przedkładam potrzeby innych nad swoje” czy “chodzenie do muzeów sztuki nie sprawia mi przyjemności”. Pytania często się przenikają lub powtarzają np. “łatwo mnie zdenerwować” i “nie jest łatwo mnie zdenerwować”, więc trzeba czytać je ze zrozumieniem. 

Tutaj kończy się cały nasz wysiłek, ale też zaczyna najważniejsza część – wyniki. Raport (mający ponad 30 stron!) otrzymujemy na maila i musimy na spokojnie się z nim zapoznać. Całość zawiera się w głównym diagramie określającym naszą osobowość (poniżej zaprezentuję wam swój) oraz pięciu wyżej wymienionych obszarach (Ludzie, Doświadczenia, Obowiązki, Stymulatory, Trudności), podzielonych jeszcze dodatkowo na bardziej szczegółowe składowe. 

test osobowości

Czy wyniki mojego testu osobowości były zgodne z rzeczywistością? 

W raporcie osobistym mamy całkiem dużo informacji do przyswojenia, ale co najważniejsze, każdy obszar kończy się Wskazówką oraz Możliwymi przewagami i Możliwymi ryzykami, które wynikają z naszych zachowań. Nie każda z nich musi się spełniać, ale warto mieć świadomość jakie są negatywy naszego usposobienia i starać się ich unikać. Przykładowo u mnie jednym z ryzyk w obszarze Doświadczeń było “niezrozumienie zarówno ze strony tradycjonalistów, jak i innowatorów” i muszę przyznać, że doskonale wiem, co autor miał na myśli.  

No właśnie, kolejna ważna sprawa! Dla mnie dużą wartość miało czytanie po raz pierwszy raportu razem z trenerem. Przy takiej rozmowie nie tylko otrzymujemy od razu dodatkowe wyjaśnienia, ale też jesteśmy zmuszeni bardziej się nad sobą zastanowić. Jeżeli widzę w raporcie zdanie, o którym mówię “ale ja tak nie mam! To nie pasuje” to trener zadaje proste pytanie “ok, to powiedz mi dlaczego nie pasuje i przeczytaj też pozostałe możliwości i wybierz co innego Twoim zdaniem mogło by pasować”. I cóż… często wtedy właśnie okazuje się, że po zastanowieniu jednak wszystko się zgadza. Czasem ciężko skonfrontować własne wyobrażenia o swojej osobie z pewnymi cechami wypisanymi czarno na białym. Oczywiście może się zdarzyć, że w całym długim raporcie znajdziecie coś niepasującego do was i będziecie w stanie to uzasadnić, ale na pewno nie zaniżycie podanych wyżej wskaźników rzetelności.  

Aktualnie na stronie znajdziecie PROMOCJĘ na wykonanie testu osobowości. Po wejściu w zakładkę z trenerami możecie skontaktować się z odpowiednią osobą i jest tam również opcja rozmowy zdalnej. Szczerze polecam, bo przypuszczam, że bez omówienia raportu zignorowałabym, świadomie lub nie, wszystkie jego elementy, które nie potwierdzały moich wyobrażeń.  

Dlaczego warto poznać swoją osobowość? 

Można z tego zrobić całą litanię. Po pierwsze, warto po prostu poznać siebie. Czyli to o czym pisałam wyżej. Uzmysłowić sobie pewne rzeczy, potwierdzić swoje wyobrażenia, poznać słabości, nad którymi warto popracować. Teoretycznie osobowość trudno zmienić, ale praktycznie jest wiele sposobów, żeby poczuć się lepiej, od poradników w księgarni po warsztaty czy terapie. Ciekawe jest też porównanie ile osób (w Polsce, bo porównujemy się do grupy badawczej z Polski) uzyskało taki wynik jak my i jak bardzo inni ludzie mogą się od nas różnić.  

Po drugie, praca, kariera, wybór zawodu. Ważna część naszego życia, w której liczą się nasze predyspozycje. Czy nie fajnie byłoby mieć pracę dobraną do nas i wykonywać ją z przyjemnością? Mieć w niej perspektywy, mniej się stresować, robić to co się lubi? Ja ostatnio odkryłam, że pasowałaby mi praca archiwistki. Dla innych to może być straszna nuda, ale raport potwierdził, że posiadam cechy, które kojarzą się z takim stanowiskiem.  

I na koniec – związki. Wszyscy wiemy, że najczęstszym powodem rozwodów jest “niezgodność charakterów”. Czasem to prawda, a czasem we wniosku ukrywamy pod tym zdrady i kłamstwa. O ile lubimy mówić, że przeciwieństwa się przyciągają to jednak wiele trwałych związków opartych jest na zgodności. Możemy się bardzo różnić, ale przyda się ugoda, kompromis i współdziałanie. Chociaż moim zdaniem to wszystko jest etapem drugim – przy pierwszym działa po prostu chemia. Potem dopiero przechodzimy do sprawdzania cech osobowości.  

To jak, jesteś gotowa/y zrobić swój test osobowości?

Za możliwość wykonania testu osobowości dziękuję PERSO.IN