Jak myć włosy, aby im nie zaszkodzić, ale sprawić, że będą mocne i lśniące? Jakiego szamponu używać przy wrażliwej skórze głowy?

Mycie włosów to czynność zaliczana do codziennych. Często robimy to automatycznie i bez większego zastanowienia. Więcej myślenia poświęcamy w sklepie na wybór szamponu. Tutaj jak wiadomo mamy rozgraniczenie na szampony do włosów dla kobiet, gdzie wyróżniamy szampony do włosów przetłuszczających się, normalnych, cienkich, blond, rudych, skłonnych do wypadania, suchych etc. oraz szampony do włosów dla mężczyzn, czyli 3w1 – ciało, włosy, twarz. Oraz pies, kafelki i talerze. Ogólnie bardzo wielofunkcyjny produkt.  

Dlatego postaramy się dzisiaj troszkę czasu poświęcić zagadnieniu jak prawidłowo myć włosy.  

Najczęstsze błędy w myciu włosów

Tutaj wymieniać można długo i założę się, że każdy z nas popełnia lub popełniał te błędy.  

Po pierwsze używanie zbyt gorącej wody, zdecydowanie lepiej użyć trochę za zimnej niż wrzątku. Drugi błąd – nakładanie szamponu na włosy prosto z butelki, a potem niedokładne spłukiwanie produktu. Po trzecie, niedokładne mycie skóry głowy i agresywne ruchy, które wręcz plączą dłuższe włosy.  

Na pozostałych miejscach można dodać jeszcze gwałtowne wycieranie włosów ręcznikiem i suszenie gorącym powietrzem. I oczywiście chodzenie spać z mokrymi włosami! Lepiej obudzić wszystkich suszarką o 2 w nocy niż iść spać w mokrych włosach (co mi niestety nadal się zdarza). Także naprawdę chyba każdy z nas ma tutaj coś na sumieniu.  

Jak wybrać najlepszy szampon do włosów?

Zły szampon nie znalazł się co prawda w błędach, ale warto na chwilę zatrzymać się nad jego wyborem. Na rynku mamy obecnie wiele produktów, które opisane zostały jako kosmetyki do codziennego użycia i tak właśnie możemy je stosować. Wyjątkiem są szampony mocno oczyszczające, które mają w sobie detergenty i należy stosować je góra raz w tygodniu lub inne specjalistyczne szampony, a także fioletowe szampony ochładzające kolor włosów.  

Dobrze, aby nasz szampon miał w składzie jak najmniej sztucznych komponentów – warto zwrócić uwagę na oznaczenia sugerujące brak zawartości SLS, parabenów, silikonów. Teoretycznie im bardziej naturalnie tym lepiej, chociaż znam osoby, których włosy lubią się raczej z mniej naturalnymi składnikami – jak wszystko, szampon również trzeba dobrać pod siebie.  

Na końcu czytamy co obiecuje nam producent. Biorąc pod uwagę mnogość szamponów musiałabym przy każdym myciu stosować ich 5 – do włosów zniszczonych, przetłuszczających się, farbowanych, brązowych i wygładzający niesforne kosmyki. Mało to prawdopodobne, więc skupiam się raczej na składzie i składnikach aktywnych konkretnego kosmetyku.  

Kilka kroków do sukcesu 

To przejdźmy w końcu do tego jak prawidłowo myć włosy. Mamy tutaj do zrobienia kilka podstawowych czynności: 

  • Rozczesane wcześniej włosy namaczamy ciepłą, ale nie gorącą, wodą 
  • Porcję szamponu mieszamy na dłoni z wodą i nakładamy na włosy. 
  • Masujemy delikatnie skórę głowy – bez drapania i tarcia włosów, włosy na długości praktycznie myją się same lub gładzimy je pianą. 
  • Spłukujemy produkt z włosów z użyciem dużej ilości wody. Wyczytałam kiedyś, że dokładne spłukanie wymaga dwukrotnie więcej czasu niż samo mycie.  
  • W razie potrzeby mycie można powtórzyć, zwłaszcza jeżeli nakładamy na włosy duże ilości produktów stylizujących.  
  • Na wilgotne, ale nie mokre włosy (można osuszyć je ręcznikiem) nakładamy odżywkę lub maskę i spłukujemy tak jak poprzednio, ale kończąc zimną wodą, aby zamknąć łuski włosa. 
  • Włosy odsączamy ręcznikiem z nadmiaru wody. Nie trzemy, nie skręcamy, nie zawijamy ciasno ręcznikiem, aby ich nie połamać. Suszymy przy użyciu letniego nawiewu.  

Jak prawidłowo myć włosy przy wrażliwej skórze głowy?

Wszystko co wyżej nadal ma zastosowanie. Jednak osoby ze szczególnie wrażliwą skórą głowy doskonale wiedzą, że źle dobrana pielęgnacja może powodować swędzenie, podrażnienia czy łuszczenie się skóry. 

Najlepiej sprawdzą się tutaj delikatne kosmetyki oparte na naturalnych składnikach – dokładnie takie jak szampony w formie emulsji marki SolverX. Nie dość, że pielęgnują włosy i zapobiegają ich wypadaniu, to mają w sobie składniki nawilżające skórę głowy. Szampon dla mężczyzn zawiera też dodatkowo kofeinę.  

SolverX Atopic Skin

Dla szczególnie wymagającej skóry głowy – alergicznej czy atopowej – najlepszy będzie szampon SolverX Atopic Skin, który można stosować u dzieci od 3 roku życia. Znajduje się w nim kwas glicyryzynowy oraz kwas laktobionowy, dzięki czemu ma on mocniejsze działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, antygrzybicze i łagodzące podrażnienia.  

Na pierwszy ogień poszedł u nas szampon damski i męski, chociaż ja problemów ze skórą głowy nie mam. Mąż za to skórę na głowie ma wrażliwą i bardzo polubił się z nowym szamponem. Szampon do skóry atopowej też już sobie zaklepał i to chyba jest najlepsza recenzja tych produktów.  

SolverX Atopic Skin
SolverX Atopic Skin
SolverX Atopic Skin

Zdjęcie główne: Erick Larregui

Wpis powstał we współpracy z marką SolverX.