Dzisiaj wszyscy gramy z WOŚP. Nawet ja, chociaż nie przepadam za nią, bo 17 lat temu poznałam tam mojego męża. Ale w dzisiejszej Przerwie na kawę nie tylko o WOŚP, ale też o TikToku, kosmosie, bierzmowaniu i fajnym serialu. Zapraszam!

A orkiestra nadal gra…!

Ostatnia niedziela stycznie upływa nie tylko pod znakiem zakupów, bo jest niedzielą handlową, ale przede wszystkim pod znakiem czerwonego serca z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Transmisję można oglądać na TVN, a aukcje przedmiotów (i przeżyć) przekazanych na WOŚP odbywają się tradycyjnie na Allegro. W tym roku wylicytować można na przykład auto Chucka Norissa, kolacje ze znanymi osobami albo wizytę na planie serialu. Słynna kurtka Najmana już się sprzedała.  

W Stanach Zjednoczonych nie mają co prawda swojego WOŚP, ale za to udało im się zebrać kilka milionów dolarów na pomoc potrzebującym sprzedając gadżety z Bernim Sandersem siedzącym w za dużych jednopalczastych rękawiczkach na inauguracji Joego Bidena. Każdy radzi sobie jak może.  

Dzisiejsza niedziela handlowa stanowi wstęp do jutrzejszego luzowania obostrzeń. Od 1 lutego można znowu robić zakupy w galeriach handlowych (uff, już mi brakowało ciuchów powoli i martwiłam się, że trzeba będzie zrobić pranie) i znikają znienawidzone przez wszystkich godziny dla seniorów (przejawom ageizmu mówimy stanowcze nie!), nadal za to nie zjemy posiłku przy restauracyjnym stoliku.  

Deloitte i Salesforce opracowało raport przedstawiający cztery scenariusze dla świata, gospodarki i społeczeństw pod mało ciekawą nazwą „Świat zmieniony po COVID-19, Scenariusze dla elastycznych przywódców na następne 3-5 lat”. Jest wariant optymistyczny z ożywieniem gospodarki jeszcze w tym roku, warianty średnie, obejmujące na przykład dominację Dalekiego Wschodu i wariant pesymistyczny, zakładający daleko idącą izolację państw i dalsze mutacje koronawirusa.  

Na szczęście polski rząd dba o to, żebyśmy nie musieli za dużo zastanawiać się nad tym co dalej i funduje nam odskocznię w postaci publikacji wyroku TK w sprawie aborcji. Tym samym zamiast szukać rozwiązań bieżących problemów siedzimy i malujemy transparenty z ośmioma gwiazdkami.  

W Ropicy (nie wiem gdzie to i nie chcę wiedzieć) oburzenie spowodował fakt, że ksiądz przygotowujący dzieci do bierzmowania kazał im podpisać zobowiązanie, że nie popierają Strajku Kobiet, inaczej nie zostaną dopuszczeni do bierzmowania. I ja to popieram, nie widzę tutaj żadnej sprzeczności. Kościół katolicki jest przeciwny wszelkiej aborcji, jeżeli się nie zgadzasz z jego naukami, to po co ci kolejny sakrament. Bądź uczciwy sam ze sobą i nie bierz na siebie kolejnego zobowiązania tylko po to, żeby kiedyś móc wystąpić w białej sukience na ślubie. Serio, na cywilny też można ją założyć.  

A może by tak rzucić wszystko i polecieć w kosmos?

Taka opcja jest coraz bliżej. Pierwszy komercyjny lot w kosmos ma się odbyć za rok, załoga jest już skompletowana. Nie ma tam żadnych znanych osób, wszyscy rekruci wywodzą się ze środowiska biznesowego. Niestety ponad dwieście milionów dolarów na ulicy nie leży, więc jak nie jesteś biznesmenem-miliarderem to daleko nie polecisz.  

Najwyraźniej jeden z takich biznesmenów-miliarderów przypomniał sobie o istnieniu naszego kraju, bo doczekamy się polskiej wersji Amazona, a nie tylko centrów logistycznych. Można rejestrować się już jako sprzedawca, otwierając sobie możliwość sprzedaży produktów dla ponad 300 milionów użytkowników serwisu.  

Do Polski wkracza także TikTok, otwierając w Warszawie biuro obsługujące rynek polski, czeski, węgierski i rumuński i zapraszając do współpracy lokalne i światowe marki. Współpraca biznesowa jest dla nich teraz priorytetem, chociaż większą uwagę muszą też przenieść na bezpieczeństwo, bo inaczej może nie być czego i gdzie reklamować. Po próbach zablokowania serwisu w USA, został on teraz częściowo zablokowany we Włoszech w związku ze śmiercią 10-letniej dziewczynki. Wykonała ona challenge polegający na czasowym odcięciu sobie dopływu tlenu poprzez zaciśnięcie paska wokół szyi. Nie mi oceniać czyja to jest wina, ale zaczynam sobie wyobrażać, że aktualnie dzieci na codzienne pytanie rodziców w stylu “Co mnie obchodzi, że Marek też dostał jedynkę! A jakby Marek skoczył z okna to też byś za nim skoczył?!” odpowiadają “No jasne, o ile ktoś by to nagrał”.  

Poważni ludzie czekają na kawę przy serialu

Żeby odciąć się od tego wszystkiego znam dwa sposoby – można zacząć biegać albo zatopić się w książce lub serialu. Jestem jednak poważnym człowiekiem, nie posiadającym butów do biegania, więc polegam na tym drugim sposobie.  

O książkach powiedzieliśmy sobie ostatnio całkiem sporo, z zestawienia premier leci do mnie właśnie książka o Harrym i Meghan. Jeżeli chodzi o seriale (a czasem też filmy) to jak co miesiąc mamy całą listę nowości na Netflixie, HBO, a także na niedocenianym przeze mnie zwykle CDA.pl, gdzie też można wybierać z pokaźnego zbioru legalnych filmów.  

Jeżeli potrzebujecie na już czegoś lekkiego do obejrzenia to polecam netflixowy serial Córka innej matki. Niby to historia dwóch kobiet, których dzieci zostały zamienione przy porodzie, ale żaden dramat, a obyczajowa meksykańska telenowela. W sam raz na relaks po pracy w oczekiwaniu na kolejny weekend i kolejną Przerwę na kawę.  

Przerwa na kawę będzie jak zawsze w niedzielę. Jak klikniesz w dzwoneczek w rogu strony to zawołam Cię jak tylko ją zaparzę!

Zdjęcie główne: unsplash.com