Piszę sobie niniejszą Przerwę na kawę i jedno wiem na pewno, sezon ogórkowy się rozpoczął. Niby coś tam się dzieje, ale coraz większa cześć dnia opiera się na leżeniu na hamaku. Były jednak różne mniej i bardziej ciekawe wydarzenia i o nich kilka słów poniżej.  

Przeciekające matury

Dla sporej części naszego kraju ubiegły tydzień to matury. Najważniejszy egzamin dla rzeszy licealistów i ich rodziców. Okazuje się, że mogło dojść do wycieku pytań na dwóch podstawowych przedmiotach: języku polskim i matematyce, a oba z nich wykryto dzięki Google Trends i nagłemu wzrostowi wyszukiwań konkretnych haseł, które pojawiły się na maturach. Na Podlasiu odpowiedzi z matematyki znane były godzinę przed egzaminem, a na ich zdjęciu oznaczono profil CKE. Internet nie zna litości.

Czytaj również: Czy na Podlasiu mieszkają egoiści i co zdawać na maturze?

Wygląda na to, że zdawalność na wschodzie Polski powinna być całkiem niezła i może nawet maturzyści znaleźli chwilę czasu, żeby doliczyć się, które urodziny obchodzi w tym roku książe Filip. Uwaga, mały przeciek – to już tylko rok do setki, czyli 99 lat.  

Polska rządzi na Netflixie

W tym samym dniu co urodziny księcia, czyli 10 czerwca, świętować można też Dzień Jazdy Nago na Rowerze. Jeżeli przegapiliście go albo, tak jak ja, nie macie roweru to koniecznie zapiszczcie go w kalendarzu na przyszły rok.  

A zostając w temacie nagości… wiecie jaki film jest aktualnie najpopularniejszy na zagranicznym Netflixie? 365 dni. Ludzie na całym świecie przeżywają właśnie to, o czym my już trochę zdążyliśmy zapomnieć, czyli szok i niedowierzanie, że można coś takiego sklecić.  

Kiedy będzie można zjeść knedliczki?

Od wczoraj podróżować można przez otwarte na nowo polskie granice z państwami Unii Europejskiej. Wjeżdżający do Polski nie muszą odbywać kwarantanny i bez problemu będą mogli przejechać przez nasz kraj lub go pozwiedzać. A warto wiedzieć, że za kilka lat do miejsc wartych odwiedzenia dołączy Centrum Disco Polo powstające na Podlasiu (co jest z tym Podlasiem ostatnio?) – muzeum, hala widowiskowa i oczywiście działająca już klasa o profilu disco polo.  

Z Polski można swobodnie udać się do Włoch (wszystkim z klasy disco polo przypominam, że nie graniczymy z Włochami i tutaj trzeba przekroczyć więcej granic) i zakupić tam za 1 euro dom w pięknej Kalabrii. Nawet jeżeli nie wywiążecie się z remontu i będzie trzeba zapłacić 20 tys. euro kary to nadal wygląda to na opłacalny interes.  

Ale z otwarciem granic nie wszędzie poszło tak łatwo. Na przykład ludzie ze Śląska nie mogą nadal normalnie przekroczyć czeskiej granicy, w związku z czym musiałam wykreślić knedliczki z pomysłów na niedzielny obiad.  

Technologia na 5!

Technologia stała ostatnio pod znakiem ‘5’. Dwie największe premiery to Xiaomi Mi Band 5 oraz PS 5. W opasce poprawiono sposób ładowania, działanie czujników, jak zwykle zwiększono ekran i przede wszystkim jest w niej NFC, które umożliwia płacenie opaską. Niestety znowu tylko w Chinach, więc w tym zakresie poprawy brak. Playstation 5 to spore wydarzenie dla graczy, jak każda nowa generacja konsol. Oznacza ono, że trzeba już zbierać na nowy sprzęt, bo niedługo nowe gry nie będą już współpracowały z obecnym. Poza tym nigdy nie wiem co się dokładnie zmienia.  

Czytaj również: Smartwatch – warto? Do czego służy mi na co dzień?

Na Antywebie napotkałam nawet ostatnio felieton o najbardziej niepotrzebnych funkcjach smartfonów i naprawdę dziwię się jakim cudem autor wybrał tylko cztery. Jestem pewna, że jest coś, co dołożylibyście do tej listy.  

Koronawirus nie odpuszcza?

Na koniec trochę koronawirusa i jego wpływu na nasze życie. Bo nawet jeżeli udało nam się wypłaszczyć krzywą zachorowań (dokładnie na samym szczycie, a co!) to nadal mamy ogłoszony stan epidemii i chyba sami nie do końca wiemy, czy już chcemy korzystać z tej wolności czy może skoro tyle przesiedzieliśmy w domu to jeszcze tam zostaniemy. Widać to w kinach, widać u kosmetyczek. Sama zrezygnowałam z weekendowego wyjazdu, bo w sumie nie wiem czy chcę spędzać noc w hotelu, nawet jeżeli ma certyfikat czystości.  

Chyba co tydzień piszę o kolejnych zamykających się sieciach sklepów, takich w których do tej pory robiliśmy regularnie zakupy. Tym razem Zara zamyka 1200 sklepów na świecie i stawia na sprzedaż w internecie, a Starbucks likwiduje ok. 400 kawiarni w samych Stanach i chce inwestować w punkty odbioru ‘to-go’ i ‘drive thru’. Najnowsze badanie Biura Reklamy Telewizji Polskiej mówi, że w kwietniu i maju około 10% reklam odwoływało się do epidemii koronawirusa, czyli nawet marketingowcy nie odpuszczają straszenia.  

Jak pogodzić wszystkie ideologie?

Na szczęście Biuro Reklamy Telewizji Polskiej nie musiało badać w ilu reklamach były odwołania do LGBT+, bo TVP z góry odrzuciła spot Durexa, w którym obecna jest para gejów.  Aż się prosi, żeby wspomnieć o wypowiedzi obecnego prezydenta, który porównał ideologię LGBT do sowieckiej indoktrynacji. Skomentowały to już jednak media na całym świecie, więc ja mogę odpuścić.

HBO za to wyrzuciło z ramówki “Przeminęło z wiatrem” z powodu rasistowskich scen, ukazujących niewolników jako szczęśliwych ludzi z przyjemnością służących swoim panom. Dobrym podsumowaniem jest propozycja Banksy’ego, żeby postawić pomnik z ludźmi obalającymi pomnik, bo wtedy nadal będziemy mieli pomnik, będziemy mieli wyraz sprzeciwu wobec pomnika i jeszcze będzie w tym upamiętnienie dnia jego obalenia. Takich wszechstronnych myślicieli właśnie nam potrzeba.  

Na kolejną wspólną Przerwę na kawę zapraszam za tydzień w niedzielę. 

Zdjęcie główne: filmweb.pl