Jeżeli twoje podejście do świąt najlepiej obrazuje powiedzenie “święta, święta i po świętach… nareszcie!” to jest to tekst dla ciebie. To naprawdę może być najlepszy czas w roku – wystarczy, że wprowadzisz w życie cztery proste zasady.  

Bez sprzątania  

Uwielbiam wszystkie memy z tekstem, że święta będą nawet jeżeli nie umyjesz okien. Bo taka jest prawda.  

Nigdy nie sprzątam na święta więcej niż w każdy inny tydzień w roku. Przedświąteczne porządki nie mają żadnego praktycznego ani logicznego uzasadnienia. Kto w okresie świątecznym ma czas na porządkowanie szuflad i wycieranie kurzu zza szafy? Takie rzeczy można sobie uskuteczniać na wiosnę albo jesień. Wywracać dom na drugą stronę, wyrzucać stare ciuchy i nawet malować ściany.  

Przed świętami wolę skupić się na prezentach, świątecznych filmach i grzanym winie na jarmarku (w tych lepszych czasach).  

Bez przymusu  

Święta bez stresu, że coś ‘trzeba’ są o niebo lepsze, uwierzcie na słowo. Ja wiem, że są sprawy wagi państwowej jak na przykład obecność na wigilii u teściowej i choćby człowiek nie chciał to jednak musi, bo awantura na cały następny rok nikomu nie jest potrzebna. Cóż, tego pewnie nie przeskoczymy.  

Czytaj również: 3 najłatwiejsze sposoby na dekorację świątecznych pierniczków

Ale co można to odpuść. Nie chcesz gotować 12 potraw? Nie gotuj. Nie masz ochoty na dwudziesty uroczysty obiad? Poleż w domu w piżamie albo idź na sanki. Nie znosisz tradycyjnych świąt? Zrób je po swojemu albo wcale. Chcesz po prostu spędzić czas z bliskimi w miłej atmosferze? Zrób tak. Poproś, żeby też postarali się wrzucić na luz i po prostu dobrze się bawcie.  

Bez gonitwy  

Trudny punkt. Mi samej raz wychodzi lepiej, a raz gorzej. Dużą pomocą są tu wszelkiego listy i planery. Ne tylko dlatego, że porządkują i wyznaczają zadania, ale też pozwalają spojrzeć z dystansem na to co jest do zrobienia. I pozwalają wykreślać zbędne sprawy. Spróbuj spisać dokładnie listę jedzenia, prezentów, rzeczy do załatwienia, a potem przeczytaj ją na spokojnie i wykreśl to, czego jest za dużo. Zawsze coś się znajdzie.  

A co najważniejsze, jak czegoś nie załatwisz to święta i tak będą. To działa dokładnie tak samo jak z umyciem okien. Świat się nie zawali. No chyba, że zawita do nas Grinch.  

Z sercem  

Wszyscy naokoło ciągle tłuką nam do głowy, że w święta nie chodzi o prezenty i jedzenie, ale o miłość i radość. Zakładam, że o tym wiesz i sumiennie praktykujesz takie podejście.  

Czytaj również: Świąteczny Netflix – czyli jedna perełka na milion

Dlaczego więc nie rozszerzyć go poza dom? Można ufundować wigilię dla starszej osoby, wpłacić datek na ciepłą budę dla bezdomnego psa, pomóc rodzinie w potrzebie. I nie trzeba nawet wychodzić z domu. Ja zwykle wybieram dwa pierwsze sposoby, bo są mi najbliższe, ale bez problemu można znaleźć coś, co sprawi najwięcej radości darującemu i obdarowanemu. “Ten uczuć” sprawia, że całe święta są lepsze.  

Wpis powstał w ramach akcji Blogrudzień. Pozostałe wpisy (wszystkie absolutnie wspaniałe!) znajdziecie na fejsbukowym oraz instagramowym koncie Blogrudzień.

BLOGRUDZIEŃ 2020:

1 grudnia – Dagmara 24 Okienka Z Kalendarza – Świąteczne Przygotowania
2 grudnia – Paulina Moje MUST HAVE świątecznych dekoracji
3 grudnia – Roksana Prezenty dla czterolatka – na Mikołajki, na Boże Narodzenie, na Dzień Dziecka, czy inne okazje
4 grudnia – Carla ŚWIĄTECZNE FILMY NA NETFLIXIE – CO WARTO ZOBACZYĆ, A NA CO SZKODA CZASU?
5 grudnia – Wiktoria NIETYPOWE KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA
6 grudnia – Iga Świąteczne piosenki i historia żony Świętego Mikołaja
7 grudnia – Asia Zabij go!
8 grudnia – Ania Zimowa herbata
9 grudnia – Marta Książki na zimowe wieczory
10 grudnia – Magdalena OZDOBY ŚWIĄTECZNE Z POMARAŃCZY
11 grudnia – Michał Świąteczne propozycje od Wydawnictwa Babaryba
12 grudnia – Marlena Od 1 grudnia do świąt. Jak poczuć świąteczną atmosferę już teraz? Nasze sposoby na świąteczny klimat
13 grudnia – Karolina Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych
14 grudnia – Natalia Książkowe prezenty dla kobiet w ciąży pod choinkę
15 grudnia – Karolina Perfumy idealnym prezentem na święta
16 grudnia – Ewelina JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA?
17 grudnia – wpis, który właśnie czytasz
18 grudnia – Amn Książka na prezent – recenzja książki “Kosmoliski”
19 grudnia – Kasia sklerotyczka.pl
20 grudnia – Anna nawysokimobcasie.pl
21 grudnia – Kamila znaciskiemnaszczescie.pl
22 grudnia – Iga www.przedslubem.com
23 grudnia – Aleksandra jasiovo.blogspot.com
28 grudnia – Małgosia www.jaskoweklimaty.pl
29 grudnia – Adrianna nawysokimobcasie.pl
30 grudnia – Magda www.mumslife.pl

Zdjęcie główne: unsplash.com