Złożyliście już swoje rozliczenia PIT za zeszły rok? A pamiętaliście o przekazaniu 1% na organizację pożytku publicznego? 

Od 15 lat mamy taką możliwość i nadal dziwi mnie, że tylko połowa uprawnionych osób chce rozporządzić swoim podatkiem i przekazać go na rzecz fundacji, której działania naprawdę popiera. Tendencja jest ciągle wzrostowa i co roku rośnie liczba podatników przekazujących 1% oraz kwota przekazanego wsparcia, w zeszłym roku było to prawie 875 mln złotych. A pomyślcie, że moglibyśmy przekroczyć miliard złotych!

Termin składania zeznań roczny za 2019 rok to nadal 30 kwietnia 2020. Co prawda można to zrobić bez konsekwencji i odsetek do końca maja, ale oficjalny termin pozostał bez zmian.  

1% to najmniej wymagająca forma pomocy jaką można sobie wyobrazić i nie uszczupla waszego portfela nawet o grosz.

Komu przekazać swój 1% podatku? 

Cała lista OPP, które można wspomóc przy rozliczeniu podatku rocznego, dostępna jest na stronie ministerstwa finansów i szczerze radzę sprawdzić tam konkretną fundację, zanim wpiszecie ją w swoją deklarację.  

Jeżeli składacie więcej niż jeden formularz (np. PIT36 i PIT37) to możecie na każdym z nich wskazać inną OPP albo na wszystkich wpisać to samo. Ciekawa opcja dla tych, co nie mogą się zdecydować na jedną.  

Warto też pamiętać o wpisaniu celu szczegółowego, jeżeli chcecie przekazać pieniądze nie całej fundacji, a konkretnemu podopiecznemu czy na konkretne przedsięwzięcie.  

I jeszcze jedna ważna sprawa: emeryci i renciści, którzy nie muszą składać zeznań podatkowych mogą również przekazać swój 1% na skróconym i prostym formularzu PIT-OP, gdzie wpisują tylko swoje dane i dane fundacji. Nie ma żadnych wymówek – każdy może pomóc.  

Na kogo ja przekazuję swój 1% podatku? 

Co roku pierwsza dziesiątka, a nawet więcej niż dziesiątka, fundacji, które zbierają najwięcej pieniędzy obstawiona jest organizacjami pomagającymi dzieciom i niepełnosprawnym. Świetnie, ale nie zapominajmy, że wokół nas jest trochę więcej potrzebujących.  

Jest też cała grupa fundacji i stowarzyszeń, które mają prawo zbierać dla siebie 1% jako OPP, ale których ja w ogóle nie rozumiem i nie popieram. Nie będę tutaj jednak o nich pisać, każdy może wybierać co chce.  

Ja od wielu lat stawiam na zwierzęta. Ogólnie kocham i szanuję zwierzęta bardziej od ludzi. W ostatnich latach najczęściej oddawałam swój 1% na Fundację “Jestem głosem tych, co nie mówią” z bliskiego mi Rybnika lub schroniska z okolicznych miast, bo w moim mieście nie było do wyboru ani jednej zwierzęcej OPP.  

Poniżej chciałabym wam polecić kilka OPP, które możecie wpisać do swojego PITa: 

Komu przekazać swój 1% podatku?
Komu przekazać swój 1% podatku?
Komu przekazać swój 1% podatku?