Ile wydamy na święta? Wiedźmin puka do drzwi, skąd zamówić jedzenie na wynos i co może zablokować ulice w Polsce poza Strajkiem Kobiet?

A do tego quiz o serialowych drzwiach. Zapraszam!

Ostatnia niedziela listopada to czas, kiedy wszyscy jesteśmy już myślami przy świętach. Normalnie szykowalibyśmy się na andrzejkowe zabawy (albo odsypiali kaca po nich), ale w tym roku wskazówek co do przyszłości szukamy tylko u internetowych wróżek. 

Święta też będą inne, ale tak jak pisałam tydzień temu – może będą lepsze? Każdego roku miałam takie marzenie, żeby w święta nie robić nic. Położyć się w piżamie na kanapie i zjeść kawałek makowca. Nieważne jak bardzo kochacie świąteczną atmosferę i wspólne spędzanie Bożego Narodzenia, każdy ma czasem takie marzenie, żeby Gwiazdkę przeleżeć na bezludnej wyspie.  

Czytaj również: #karpiujemy, czyli niezwykły przepis na karpia na surowo

Podobno badania pokazują, że w tym roku chcemy wydać na święta prawie 30% mniej niż w zeszłym roku, czyli około 1300zł. Dotyczy to zarówno prezentów jak i jedzenia. Dodajmy do tego fakt, że ceny znacznie urosły od zeszłego roku i wychodzi na to, że święta będą dość skromne. Nie do końca rozumiem jak mają się do tego kolejki przed sklepami i centrami handlowymi, które wczoraj zostały otwarte po lockdownie. Sklepy będą otwarte we wszystkie niedziele aż do świąt, w tym również w Mikołajki, żeby pozwolić nam bardziej rozłożyć zakupy w czasie.  

W galeriach handlowych spędzimy więc tyle samo czasu co zwykle, może jednak faktycznie zakupy będą skromniejsze? W końcu ograniczenia świątecznych spotkań do 5 osób spoza domowników mogą mieć na to wpływ. Wspomnę tylko, że Polska wcale nie jest w tym temacie najbardziej restrykcyjnym krajem. W Belgii samotnie mieszkająca osoba może zaprosić na święta dwie osoby. Ale nie jednocześnie. O innych państwach możecie zresztą poczytać w podlinkowanym artykule.  

Czy Geralt zapuka do Twoich drzwi? 

Ograniczenia w ilości zaproszonych osób to również problem z samotnym wędrowcem. W tym roku może się okazać, że trzeba będzie odmówić mu wolnego miejsca przy stole, tym bardziej jeżeli nie przejawia radosnego nastroju.  

A propos Geralta pod drzwiami… Na blogu pojawiło się już kilka zestawień serialowych. Z nowościami, z tytułami wartymi obejrzenia, ze świątecznymi hitami. Są takie produkcje, które oglądamy z zapartym tchem, a są takie, które raczej lecą w tle podczas prasowania. Teraz swoją spostrzegawczość i uważność możecie sprawdzić w quizie przygotowanym przez Porta – Czy rozpoznasz serial po drzwiach?  

Tematyka dość przewidywalna, bo na czym marka Porta może znać się lepiej niż na drzwiach. Ale my tu za to znamy się na serialach i jako quizomaniaczka nie mogłam powstrzymać się przed jego zrobieniem (ja to z tych co zanim zaczną pracę lubią sprawdzić ‘jakim rodzajem pieczywa jesteś’). Mój wynik to odgadnięte 9/10 serialowych drzwi, koniecznie pochwalcie się swoimi rezultatami. 

Jeżeli zamiast oglądać chcecie poczytać to sprawdźcie zestawienie 10 najlepszych książek 2020 roku przygotowane przez New York Times. Co najmniej trzy z nich są do przeczytania po polsku.  

Kto jeszcze zgłodniał?

Czekajcie, to nie koniec. Musimy coś przekąsić. Czekajcie to jest zresztą bardzo dobre słowo, bo jakbyście chcieli zjeść nową kanapkę z McDonald’s, czyli kultowego już Burgera Drwala to możecie liczyć na długie czekanie w kolejce. W środku nie zjemy, więc sznur samochodów ciągnie się czasem przez cały pas zjazdowy z drogi i potrafi sparaliżować ruch. No, ale ja się nie dziwię, Drwal to zawsze był sztos, a nowy z żurawiną to już podwójnie.  

Przekąskę możemy też zamówić na wynos w ramach Delivery Week, czyli podyktowanej rzeczywistością odmiany Restaurant Week. Niestety do mnie nie dowożą z żadnej restauracji (uroki mieszkania na wsi), ale linkuję wam zestawienie 5 najlepszych miejsc biorących udział w wydarzeniu, mimo, że tak do końca nie wiem o co w nim chodzi – tam wszystkie restauracje są absolutnie najlepsze.  

A przed jedzeniem myjemy rączki!  

Na kolejną wspólną Przerwę na kawę zapraszam za tydzień w niedzielę. Jeżeli nie chcesz przegapić żadnego nowego wpisu to naciśnij dzwoneczek w prawym dolnym rogu, a powiadomię cię jak tylko pokaże się coś nowego!

Zdjęcie główne: unsplash.com